Przejdź do głównej zawartości

"Lecz nie było już świata" - łamigłówka Leśmiana o miłości i śmierci - WYDAWNICTWO UNIVERSITAS

„Lecz nie było już świata…”.Miłość i śmierć.   

Wiersze Bolesława Leśmiana pod redakcją Andrzeja Nowakowskiego




Z wielkim sentymentem sięgnęłam po ten tomik, bowiem twórczość Leśmiana, jeśli chodzi o poezję jest jedną    z moich ulubionych. Miałam nawet okazję recytować tytułowe "Dwoje ludzieńków". 
Bolesław Leśmian to niekwestionowany mistrz słowa, a przede wszystkim jego stwórca.  Tworzył własne struktury, które zyskały w literaturze miano leśmianizmów.  Umiał jak nikt inny operować słowem, bawić się nim, ale nie w sposób banalny, pozbawiony sensu, lecz twórczy, zjawiskowy, stwarzając coś, co niezmiennie zachwyca czytelnika. 
Niniejsza książka jest ukoronowaniem jego twórczości, hołdem w stronę autora. Nie przypadkowa jest też sama data wydania, która przypada w 140 rocznicę jego urodzin i 80 rocznicę śmierci. To niesamowite, że po tylu latach jego utwory budzą zachwyt, zainteresowanie i wciąż są odkrywane na nowo. Stale doszukujemy się znaczenia, sensu dzieł, który nie zostaje nigdy to końca odkryty...

Na tomik składają się 34 wiesze. To, co wyróżnia go od standardowego tomiku, to forma. Nie składają się na niego tylko same wiersze, ale dodatkowo jest opatrzony komentarzami polskich leśmianologów oraz literaturoznawców, którzy pomagają nam zrozumieć utwory Leśmiana, nakierować w pewien sposób na ich odbiór, co nie jest do końca takie łatwe. 



Książka zdecydowanie jest warta uwagi, kontemplacji. Gwarantuję, że nawet osoby, które nie do końca są zaprzyjaźnione z poezją (powiedzmy sobie szczerze poezja nie jest łatwa i potrzeba dużej wrażliwości i skupienia, aby odkryć jej ukryty sens) dadzą się porwać do tego jakże fascynującego, urokliwego świata, do którego zaprasza nas Leśmian... Do świata wyjątkowego i nie do końca poznanego. 
    Pozwolę sobie tutaj zacytować słowa pana Andrzeja Nowakowskiego, które stanowią swoiste preludium do książki.

"Wielkość i wyjątkowość Leśmiana polega na tym, że jego poezja dotyka tajemnicy, której istnienie ledwie, ledwie przeczuwamy" (...) Lektura Leśmianowskiej poezji to podróż do granic horyzontu zdarzeń, poza którym istnieje - jeśli istnieje! - "zaświat".

Poniżej także kilka cytatów "leśmianowskich ekspertów" zawartych w tomiku. 

"Poezja Leśmiana jest poezją tajemnic" - Władysław Stróżewski,  "Miłość i nicość" str.115

"(...) A przecież: pozostał poetą nieuchwytnym, wymykającym się kolejnym pokoleniom interpretatorów, uzbrojonych w nowoczesne i ponowoczesne narzędzia badawcze." Marian Stala, "Nieuchwytny. Dwanaście zdań na marginesie rozmowy o Leśmianie" str.127


Fenomenalnym pomysłem są fotografie, które idealnie korelują z wierszami, sprawiają, że szata graficzna książki jest po prostu zjawiskowa. Prawdziwa kolekcjonerska perełka dla miłośników poezji Leśmiana. W raz z utworami fotografie utrzymane w czarnobiałej tonacji stwarzają niesamowity klimat i pozwalają czytelnikowi zadumać się chwilę w tym magicznym świecie... 




Choć tomik jest niewielkich rozmiarów i nie wszystkie dzieła się w nim znajdują, to mimo wszystko jest to bogata treścią książka. Zostały w niej wyselekcjonowane najważniejsze perełki twórczości Leśmiana, zgodne z tematyką tomiku dotyczą one miłości i śmierci.

Tomik zawiera m.in tytułowe "Dwoje ludzieńków", które pozwolę sobie tutaj zaprezentować: 

Często w duszy mi dzwoni pieśń, wyłkana w żałobie, 
O tych dwojgu ludzieńkach, co kochali się w sobie. 
Lecz w ogrodzie szept pierwszy miłosnego wyznania 
Stał się dla nich przymusem do nagłego rozstania. 

Nie widzieli się długo z czyjejś woli i winy, 
A czas ciągle upływał - bezpowrotny, jedyny. 
A gdy zeszli się, dłonie wyciągając po kwiecie 
Zachorzeli tak bardzo, jak nikt dotąd na świecie! 

Pod jaworem - dwa łóżka, pod jaworem - dwa cienie, 
Pod jaworem ostatnie, beznadziejne spojrzenie. 
I pomarli oboje, bez pieszczoty, bez grzechu, 
Bez łzy szczęścia na oczach, bez jednego uśmiechu. 

Ust ich czerwień zagasła w zimnym śmierci fiolecie, 
I pobledli tak bardzo, jak nikt dotąd na świecie! 
Chcieli jeszcze się kochać poza własną mogiłą, 
Ale miłość umarła, już miłości nie było. 

I poklękli spóźnieni u niedoli swej proga, 
By się modlić o wszystko, lecz nie było już Boga. 
Więc sił resztą dotrwali aż do wiosny, do lata 
By powrócić na ziemię - lecz nie było już świata.
 

Co do wielkości książki myślę, że to był zabieg celowy, że tomik zawiera 34 dzieła, a nie wszystkie czy większą część. Liczy się jakość a nie ilość. Ma to sens. Bowiem w poezji chodzi o to, żeby rozkoszować się słowem, kontemplować nad nim. Sadzę, że gdyby osaczało nas kilkadziesiąt czy setki utworów, nie poświecilibyśmy wtedy wystarczająco dużo czasu na analizę jednostkowych wierszy, tylko beznamiętnie czytalibyśmy każdy po kolei.  A nie sztuką jest przeczytać dużo, ale choćby jeden jeśli z należytą uwagą i zrozumieniem.

Słowa poety, refleksje badaczy i niesamowite zdjęcia tworzą niezwykły klimat. Andrzej Nowakowski napisał, że poezja Leśmiana z upływem lat staje się coraz większą filozoficzną łamigłówką w poetyckim stanie skupienia. Jeśli chcecie podjąć się "leśmianowskiej łamigłówki" koniecznie sięgnijcie po ten tomik, w którym autor zabierze Was w intelektualną przygodę. 
Polecam gorąco!
W sam raz na zimowy wieczór!
Poezja, która ogrzewa serca i duszę.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Universitas <3 






Ps. Już niebawem kolejny post, w którym dla odmiany coś dla młodszych czytelników... Ale nie tylko ;)  Śledźcie uważnie profil. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja "447 Plan grabieży Polski" Leszek A. Sosnowski

"447 Plan grabieży Polski" to książka z literatury faktu, autorstwa Leszka Sosnowskiego, amerykańskiego prawnika polskiego pochodzenia, stanowiąca rozprawę na temat restytucji mienia bezspadkowego ofiar "grabieży ery nazistowskiej", której coraz silniej domagają się, szczególnie od Polski, międzynarodowe organizacje żydowskie. Czy zasadnie? To jedno z wielu pytań, wokół którego autor koncentruje swoje rozważania.  Deklaracja Terezińska? Ustawa 447? - o co w tym wszystkim chodzi?  Myślę, że nie tylko osoby interesujące się kwestiami prawniczymi i politycznymi, kojarzą nazwy wyżej wymienionych aktów. Zwłaszcza tego ostatniego, który swego czasu budził, a właściwie nadal budzi, dość spore kontrowersje. Ów akty stały się niejako elementem politycznej gry na arenie międzynarodowej.   Krótko naświetlając całą sprawę, chodzi o roszczenia dotyczące mienia ofiar Holocaustu, które po wojnie, zgodnie z obowiązującym prawem, przeszło, z braku prawowitych spadkobierców, na włas

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanna Ożogowska Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).   Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

"Niepokorni.Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz (YACZYTAM)

"Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz Nastolatki to czytają! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, z gatunku, który już dawno nie gościł w mojej domowej biblioteczce, mowa o literaturze typowo dla młodzieży. Na co dzień czytam inne gatunki, ale kiedy zobaczyłam zapowiedzi ksiażek od YACZYTAM, w tym także bohaterki dzisiejszego wpisu czyli  książki "Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" stwierdziłam, że w sumie można zrobić sobie przerwę od kryminałów i innych mocniejszych książek, a dla odmiany spędzić czas przy lekkiej młodzieżówce. Czy wybór był trafiony? Zapraszam na dalszą część mojej recenzji ;) Kim jest "dziewczyna z ogrodu"? Główną bohaterką jest Kamila, dla przyjaciół Kama. Sytuacja rodzinna dziewczyny jest dość skomplikowana, jest wychowywana samotnie przez mamę, która próbuje poprzez córkę zrealizować własne niespełnione ambicje zostania modelką. Wywiera ona na Kamilę silną presję, jawnie wyrażając swoje rozczarowanie córk