Przejdź do głównej zawartości

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek"
Hanna Ożogowska

Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).  
Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

                              
Główni bohaterowie książki to Tosia i Tomek - rodzeństwo, a zarazem całkowite swoje przeciwieństwo. Tosia to typowa dziewczynka, przykładna córka, bardzo stateczna i porządna. Po niedawno przebytej chorobie trochę podupadła na zdrowiu, jednak nadchodzący wyjazd wakacyjny ma stanowić źródło jej regeneracji.

Tomek z kolei to typ łobuziaka, którego głowę wypełnia wiele szalonych pomysłów. Wiele razy swoim psotnym zachowaniem wystawia nerwy rodziców na próbę. W przeciwieństwie do siostry, która ma się udać na bardziej rekreacyjny, stricte wypoczynkowy wyjazd, on zostaje oddelegowany do leśniczówki, w której ma nabrać trochę ogłady i pokory.

Siostra, brat? Niby różni a jednak podobni. Na skutek choroby Tosia bardzo upodobniła się do brata, mimo, że nie są bliźniakami wyglądają jak dwie krople wody. Fakt ten i pewne niespodziewane okoliczności sprawiają, że rodzeństwo zamienia się rolami. W konsekwencji czego Tosia ląduje w leśniczówce i musi stawić czoła iście chłopięcemu stylowi życia, a Tomek trafia do sielankowego otoczenia, i choć powinien być zadowolony z takiego obrotu sprawy, to jednak konieczność noszenia sukienki i zachowywania się jak na grzeczną dziewczynkę przystało jest dla niego trudnym zadaniem. Ale czy nie do wykonania ? Czy taka zamiana ról może się udać? Zamiana przecież to jedno, ale wytrwanie to co innego. Czy łatwo będzie sprostać oczekiwaniom krewnych, tak by nie zostać zdemaskowanym? Z pewnością zamiana ta nie będzie łatwa, ale czy nie niemożliwa? Może nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło? Przekonajcie się sami! Dobry humor i uśmiech podczas czytania gwarantowany!

                                   
Hanna Ożogowska proponuje nam bardzo lekką, przyjemną książkę, pełną ciekawych przygód, które zagwarantują mile spędzony czas. 
Polecam gorąco wszystkim zarówno małym jak i dużym czytelnikom!

Za możliwość zrecenzowania dziękuję Wydawnictwu Akapit Press!

https://www.akapit-press.pl/ksiazki-dla-mlodziezy/dziewczyna-i-chlopak-czyli-heca-na-14-fajerek-176.html
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Angielski przy okazji - "Król Złotej Rzeki" - Metoda I.Frank

"Król Złotej Rzeki"
John Ruskin
z serii
"Angielski przy okazji" 

Metoda I.Frank - nauka angielskiego nigdy nie była tak prosta 
Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić moim niedawnym odkryciem - Metodą Edukacyjnego Czytania Ilyi Frank i związaną z nią serią książek "Angielski przy okazji".  W życiu każdego książkoholika przychodzi moment kiedy chciałaby przeczytać coś w oryginale. Niestety niezbyt dobra znajomość języka obcego jest znaczną w tym przeszkodą.  Ktoś może powiedzieć - "można pomagać sobie słownikiem" - ok, ale jednak wymaga to trochę dekoncentracji i ogarnięcie całego akapitu, wątku może przysporzyć  kłopotów. A co gdyby tak nie musieć sięgać do słownika i mieć wszystko w jednej książce? Tu z pomocą przychodzi nam nowatorska metoda nauki języka angielskiego poprzez czytanie. To dowód na to, że z powodzeniem można łączyć przyjemne z pożytecznym. 

Na czym polega metoda I.Frank?  Założeniem tej metody jest uczenie się przy okazji. W tym przypa…

"Czego uszy nie widzą" Agnieszka Tyszka - Wydawnictwo Akapit Press

"Czego uszy nie widzą"
Agnieszka Tyszka
"Czego uszy nie widzą" to już druga książka autorstwa Agnieszki Tyszki, którą miałam okazję przeczytać i na pewno nie ostatnia ;) Autorka potrafi sprawić, że podczas czytania uśmiech nie schodzi z twarzy i z każdą stroną, czytelnik z coraz większym zainteresowaniem śledzi losy bohaterów. Mimo, że książkę można zaliczyć do typowo młodzieżowych, to sądzę, że i starsi czytelnicy będą się dobrze bawić przy tej lekturze.
Podczas czytania towarzyszymy rodzinie Bronzików w ich codziennych perypetiach, a  tych jest dużo zważywszy na to, że to dość nietypowa rodzinka, w której w skład wchodzi -  wiecznie przebywająca na delegacji mama; tata, który odkrył w sobie powołanie do tego, by szukać sensu życia i przebywa w bliżej nieokreślonym miejscu oraz trójka rodzeństwa - Misia, Karolina i Zuzia. Każda z dziewczynek przeżywa adekwatne do swojego wieku  "rozterki" i "problemy". Oczywiście w tym całym rodzinnym galimati…

Recenzja - "Kręgi" Zbigniew Zborowski

"KRĘGI"
ZBIGNIEW ZBOROWSKI Jako wielbicielka wszelakich kryminałów i książek sensacyjnych nie mogłam sobie odmówić przyjemności zapoznania się z propozycją literacką Zbigniewa Zborowskiego. I chociaż "Kręgi" to druga część serii "Bartosz Konecki", a pierwszej nie przeczytałam, to nie przeszkadzało mi to w lekturze, gdyż autor umiejętnie przywoływał pewne wątki z przeszłości, dzięki temu czytelnik, który nawet nie czytał pierwszej części, nie poczuje się zagubiony czy niedoinformowany.  Niemniej jednak gorąco zachęcam do przeczytania obu książek z serii, bo na prawdę warto, a co by poprzeć moje słowa, przybliżę Wam trochę z czym mamy do czynienia w tej książce.Głownym bohaterem jest znajdujący się na życiowym zakręcie (zarówno tym zawodowym jak i w życiu osobistym) były policjant, który obecnie prowadzi własnę firmę detektywistyczną, stanowiącą główne źródło jego dochodów. Wyrzucenie z policji odcisnęło na nim piętno, nie może się z tym pogodzić, cały czas b…