Przejdź do głównej zawartości

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek"
Hanna Ożogowska

Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).  
Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

                              
Główni bohaterowie książki to Tosia i Tomek - rodzeństwo, a zarazem całkowite swoje przeciwieństwo. Tosia to typowa dziewczynka, przykładna córka, bardzo stateczna i porządna. Po niedawno przebytej chorobie trochę podupadła na zdrowiu, jednak nadchodzący wyjazd wakacyjny ma stanowić źródło jej regeneracji.

Tomek z kolei to typ łobuziaka, którego głowę wypełnia wiele szalonych pomysłów. Wiele razy swoim psotnym zachowaniem wystawia nerwy rodziców na próbę. W przeciwieństwie do siostry, która ma się udać na bardziej rekreacyjny, stricte wypoczynkowy wyjazd, on zostaje oddelegowany do leśniczówki, w której ma nabrać trochę ogłady i pokory.

Siostra, brat? Niby różni a jednak podobni. Na skutek choroby Tosia bardzo upodobniła się do brata, mimo, że nie są bliźniakami wyglądają jak dwie krople wody. Fakt ten i pewne niespodziewane okoliczności sprawiają, że rodzeństwo zamienia się rolami. W konsekwencji czego Tosia ląduje w leśniczówce i musi stawić czoła iście chłopięcemu stylowi życia, a Tomek trafia do sielankowego otoczenia, i choć powinien być zadowolony z takiego obrotu sprawy, to jednak konieczność noszenia sukienki i zachowywania się jak na grzeczną dziewczynkę przystało jest dla niego trudnym zadaniem. Ale czy nie do wykonania ? Czy taka zamiana ról może się udać? Zamiana przecież to jedno, ale wytrwanie to co innego. Czy łatwo będzie sprostać oczekiwaniom krewnych, tak by nie zostać zdemaskowanym? Z pewnością zamiana ta nie będzie łatwa, ale czy nie niemożliwa? Może nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło? Przekonajcie się sami! Dobry humor i uśmiech podczas czytania gwarantowany!

                                   
Hanna Ożogowska proponuje nam bardzo lekką, przyjemną książkę, pełną ciekawych przygód, które zagwarantują mile spędzony czas. 
Polecam gorąco wszystkim zarówno małym jak i dużym czytelnikom!

Za możliwość zrecenzowania dziękuję Wydawnictwu Akapit Press!

https://www.akapit-press.pl/ksiazki-dla-mlodziezy/dziewczyna-i-chlopak-czyli-heca-na-14-fajerek-176.html
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Budi, piłkarz z ulicy. - Mitch Johnson (Wydawnictwo Akapit Press)

Budi, piłkarz z ulicy.
Mitch Johnson
Każdy z nas posiada jakieś marzenia. U młodych ludzi szczególnie wiążą się one z tym, kim chcieliby zostać w przyszłości. Jedni mają duże szanse, że ich plan się powiedzie, inni trochę mniejsze. Dzisiaj książka o młodym piłkarzu, którego szanse na zrealizowanie marzenia, by zostać gwiazdą światowego futbolu wydają się być znikome. Jednak nikt nikomu nie zakaże marzyć. A czasami marzenia są tym, co pomaga przetrwać i mieć nadzieję, w tak trudnym świecie, w którym przyszło żyć Budiemu. Budi bo tak właśnie ma na imię główny bohater jest bardzo rozsądny jak na swój wiek, odpowiedzialny i doświadczony życiowo, bardziej od niejednego dorosłego. Pomimo młodego wieku na co dzień, jest zmuszony pracować w fabryce, szyjąc buty, a wszystko po to, by wesprzeć finansowo rodzinę. Z edukacji musiał zrezygnować, właśnie ze względu na brak środków finansowych. Tata Budiego również pracuje w fabryce, mama zaś zajmuje się domem i chorą babcią.  Rodzina złudnie żyje na…

"Wyśniona jedenastka" Paweł Fleszar - o miłości, zbrodni i piłce nożnej

"Wyśniona jedenastka"
Paweł Fleszar
Niedawno mogliście przeczytać u mnie rekomendację książki w sportowym klimacie dedykowaną młodszym czytelnikom. Dzisiaj coś dla starszych czytelników, mianowicie przybywam do Was z recenzją kryminału sportowego pt. "Wyśniona jedenastka". 
Kilka słów o samym autorze... Paweł Fleszar to dziennikarz sportowy, który także prowadzi bloga sportkrakowski.pl  To właśnie na blogu znajduje się książka w wersji e-bookowej. Na razie tylko tam, gdyż autor aktualnie jest na etapie poszukiwania wydawcy dla swojego książkowego debiutu.  Miłość, zbrodnia, piłka nożna - hasła, którymi autor opisuje książkę, są jak najbardziej trafne i w skrócie opisują to, co w niej znajdziemy. Będzie historia miłosna  - i to nie jedna. Będzie zbrodnia - i to nie jedna. Będą tajemnice, demony z przeszłości, a wszystko to okraszone sportowym klimatem. Taka zapowiedź sprawia, że książka intryguje i kusi, by po nią sięgnąć. Choć osobiście zebranie się do niej zajeło mi…

"Ciotka Zgryzotka" - kolejna część serii, która łączy pokolenia - czyli "Jeżycjady" ciąg dalszy... (WYDAWNICTWO AKAPIT PRESS)

"Ciotka Zgryzotka"
Małgorzata Musierowicz


Jeżycjada to seria, do której zawsze wracam z ogromnym sentymentem. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie od tej serii rozpoczęła się moja pasja do książek - wszak to były moje takie pierwsze poważniejsze lektury i w pewnym okresie mojego młodzieńczego życia Jeżycjada zawładnęła mna doszczętnie. Zawsze z niecierpliwością czekałam i czekam z resztą do tej pory na kolejne części tej kultowej serii.  Niebywałe, że to już ponad 40 lat od kiedy pojawiła się pierwsza część, a książki nic nie tracą ze swej atrakcyjności i czytelnicy z niecierpliowścią czekają na kolejne części, i co więcej grono czytelników stale się powiększa, ponieważ sięgają po nią coraz to młodsze pokolenia. Można powiedzieć, że to taka międzypokoleniowa powieść, wręcz powiedziałabym to fenomen polskiej literatury. Dlaczego fenomen? Nie znam innej serii, która tyle lat brylowałaby na cztelniczym rynku i wciąż, z każdą nową częścią budziła tak żywe zainteresowanie i dysk…