Przejdź do głównej zawartości

Książkowy kulturysta - czyli o niebagatelnym wpływie czytania książek na funkcjonowanie naszego mózgu.

"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała." 

(Richard Steele)

       

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Mózgu, to dobra okazja ku temu, aby trochę bardziej pochylić się nad tematem wpływu czytania na nasze procesy umysłowe. O tym, że jakiś wpływ jest, wiadomo nie od dziś. To, że czytanie poprawia pamięć, inteligencję, koncentrację też już słyszeliśmy ;) Ale co dokładnie dzieje się w naszych mózgach gdy czytamy? Czy "kac książkowy" naprawdę istnieje? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam do dalszej lektury.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” tak głosiła Wisława Szymborska. To, że czytanie sprawia przyjemność to oczywiste, każdy książkoholik bez wahania to przyzna. Jednakże, jak wiadomo nie wszystkie przyjemności są dobra i pożyteczne, ale... dobra wiadomość dla książkoholików jest taka, że przyjemność, jaką jest czytanie książek, jest jak najbardziej pożyteczna i korzystna dla nas, co więcej ma ona zbawinny wpływ na pracę naszego mózgu. 
Mózg podobnie jak mięśnie potrzebuje gimnastyki i jak dowodzą naukowcy najlepszą gimnastyką dla mózgu jest właśnie czytanie książek. Czytanie stymuluje umysł, angażuje wiele obszarów mózgu.  Skąd to wiemy?
Neurobiolodzy z Emory University w Atlancie postanowili sprawdzić, jak czytanie książek wpływa na pracę mózgu. Każdemu z uczestników badania polecili czytanie każdego dnia 30 stron powieści "Pompeje" Roberta Harrisa. Aktywność mózgu czytelników była badana za pomocą rezonansu magnetycznego. Jak wykazały badania, lektura książki z wartką akcją zwiększała aktywność kory skroniowej w lewej półkuli mózgu. Jest to obszar odpowiedzialny za przetwarzanie i analizę znaczenia komunikatów językowych. Pobudzone były również obszary płata ciemieniowego, odpowiedzialnego za koordynację ruchową i przetwarzanie bodźców dotykowych.
„Zmiany, które zaobserwowaliśmy w neuronach, związane są z układami odpowiedzialnymi za odczucia fizyczne i ruchowe, co wskazuje na to, że czytanie powieści może nas przenieść do ciała głównego bohatera. Wiedzieliśmy wcześniej, że coś takiego zdarza się w sensie przenośnym. Teraz mamy dowody na to, że podczas czytania powieści dzieje się coś również biologicznie” – mówi profesor Berns.
                              
Jak donoszą badania dotyczące mózgu, istnieje silna zależność między słowami, które czytamy a reakcją mózgu na ich znaczenie. Okazuje się, że czytanie o czymś, o jakimś doświadczeniu, jest dla mózgu tym samym co przeżywanie go naprawdę!!!



Kac książkowy istnieje na prawdę!!!
W jednym z arykułów pisałam o syndromie "kaca książkowego" (https://ksiazkimojapasja4.blogspot.com/2017/09/kac-ksiazkowy.html). Okazuje się, że istnieje on naprawdę. Naukowcy dowiedli, że zdarzenia opisywany w książce, działają na ludzi, tak jakby na prawdę ich doświadczali.
Co ciekawe stan ten może utrzymywać się, aż do 5 dni po lekturze książki!!!


Potęga wyobraźni:
Czytanie zmusza nasz mózg do pracy, do wyobrażania sobie pewnych sytuacji, których bohater jest uczestnikiem. Niezwykłą rolę w tym procesie odgrywa nasza wyobraźnia, która podczas czytania pracuje na najwyższych obrotach. Dlaczego wiele osób gardzi ekranizacjami, nie potrafi się do nich przekonać? Odpowiedź jest prosta! Podczas czytania to my kreujemy obrazy, każdy z nas ma własne wyobrażenie bohatera, różnych miejsc, w których rozgrywa się akcja. W konfrontacji z filmem czujemy rozczarowanie, przecież my inaczej to widzieliśmy, to nie tak było...
Nawet najlepsze efekty specjalne przegrywają w konfrontacji z naszą wyobraźnią!

Metafory, bogate opisy bardzo mocno pobudzają wszystkie zmysły – słuch, wzrok, a nawet dotyk!!!


Czytanie poprawia koncentrację!
Czytanie wymaga dużego zaangażowania : fizycznego - trzymamy książkę, śledzimy wzrokiem tekst oraz psychicznego – angażujemy nasze emocje, wyobraźnie, pamięć. Wszystko to sprawia, że zwiększa się nasza zdolność do skupienia uwagi, tym samym poprawiamy swoją koncentrację.

Czytanie - skuteczny środek zapobiegający chorobie Alzheimera!!!
Dr Robert Freidland wraz z zespołem badaczy wykazał, że czytanie (jako czynność w wysokim stopniu aktywizująca pracę naszego mózgu) w znacznym stopniu może chronić nas przed zapadaniem na chorobę Alzheimera.               Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest 2,5 razy mniejsze u tych osób, które regularnie czytają.

Książka – dobry poskramiacz stresu!
Dr David Levis nauropsycholog w 2009r. ogłosił, że wystarczy 6 minut czytania by zredukować stres o 70%!!! 


Czytając porzucamy stresującą rzeczywistość, wchodzimy “do innego świata”, odrywamy się od problemów szarej codzienności, wyciszamy się.

Książka kopalnią inspiracji i trenerem zdolności umysłowych. 
Czytając nabywamy wiele kompetencji intelektualnych np. porównywania, oceniania, wnioskowania, palanowania, przewidywania, zwiększamy kreatywność.

Czytanie a rozw
ój spo
łeczny – obalamy mit aspołecznego mola książkowego!

Czytanie książek wspomaga nasz rozwój społeczny, rozwija empatię, wczuwamy się położenie innych osób, staramy się zrozumieć ich postępowanie i przewidzieć zachowania. Wyżej wymienione przykłady skutecznie obalają stereotyp aspołecznego, wyalienowanego mola książkowego.


Czytenie rozwija wiele obszarów mózgu i usprawnia jego ogólne funkcjonowanie ;)

Gimnastykujmy swój mózg!
Bądźmy książkowymi kulturystami!!!










Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanna Ożogowska Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).   Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

Recenzja "447 Plan grabieży Polski" Leszek A. Sosnowski

"447 Plan grabieży Polski" to książka z literatury faktu, autorstwa Leszka Sosnowskiego, amerykańskiego prawnika polskiego pochodzenia, stanowiąca rozprawę na temat restytucji mienia bezspadkowego ofiar "grabieży ery nazistowskiej", której coraz silniej domagają się, szczególnie od Polski, międzynarodowe organizacje żydowskie. Czy zasadnie? To jedno z wielu pytań, wokół którego autor koncentruje swoje rozważania.  Deklaracja Terezińska? Ustawa 447? - o co w tym wszystkim chodzi?  Myślę, że nie tylko osoby interesujące się kwestiami prawniczymi i politycznymi, kojarzą nazwy wyżej wymienionych aktów. Zwłaszcza tego ostatniego, który swego czasu budził, a właściwie nadal budzi, dość spore kontrowersje. Ów akty stały się niejako elementem politycznej gry na arenie międzynarodowej.   Krótko naświetlając całą sprawę, chodzi o roszczenia dotyczące mienia ofiar Holocaustu, które po wojnie, zgodnie z obowiązującym prawem, przeszło, z braku prawowitych spadkobierców, na włas

"Niepokorni.Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz (YACZYTAM)

"Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz Nastolatki to czytają! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, z gatunku, który już dawno nie gościł w mojej domowej biblioteczce, mowa o literaturze typowo dla młodzieży. Na co dzień czytam inne gatunki, ale kiedy zobaczyłam zapowiedzi ksiażek od YACZYTAM, w tym także bohaterki dzisiejszego wpisu czyli  książki "Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" stwierdziłam, że w sumie można zrobić sobie przerwę od kryminałów i innych mocniejszych książek, a dla odmiany spędzić czas przy lekkiej młodzieżówce. Czy wybór był trafiony? Zapraszam na dalszą część mojej recenzji ;) Kim jest "dziewczyna z ogrodu"? Główną bohaterką jest Kamila, dla przyjaciół Kama. Sytuacja rodzinna dziewczyny jest dość skomplikowana, jest wychowywana samotnie przez mamę, która próbuje poprzez córkę zrealizować własne niespełnione ambicje zostania modelką. Wywiera ona na Kamilę silną presję, jawnie wyrażając swoje rozczarowanie córk