Przejdź do głównej zawartości

#Szarlotkowe słodkości - przepis na "Śliwkowe opowieści" idealne do książki i kawki

ŚLIWKOWE OPOWIEŚCI
#SZARLOTKOWE SŁODKOŚCI


Zapraszam Was na pierwszy wpis z cyklu "Szarlotkowe słodkości".
To cykl, w którym będę dodawała przepisy na ciasta, desery,
które mam nadzieję uprzyjemnią lekturę książki ;)

Z racji tego, że sezon śliwokowy w pełni, dzisiaj coś dla wielbicieli tych owoców, czyli ciasto o nazwie "Śliwkowe opowieści". Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu :) 


Składniki:

- 5 jajek 
- 1 szklanka cukru
- 0,5 szklanki oleju
- 1 szklanka mleka
- 2,5 szklanki mąki 
- 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 cukier wanilinowy
* można dodać również klika kropli olejku cytrynowego, jeśli chcemy, by ciasto miało bardziej wyrazisty smak
- śliwki (mogą być też inne owoce np. maliny, truskawki itp.)


Wykonanie: 1. Myjemy i drylujemy śliwki.




2.  Przygotowujemy formę prostokątną wykładając ją papierem lub wysmarowując tłuszczem.

3. Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Gotową mieszankę odstawiamy na bok. 
4. Jajka ubijamy mikserem (na najwyższych obrotach) z cukrem, do czasu, aż uzyskamy kremową konsystencję.
5. Cały czas miksując (zmniejszamy trochę obroty) dodajemy kolejno olej, mleko. 
6. Na koniec dodajemy przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę i całość miksujemy na najniższych obrotach, tylko do połączenia składników.  
7. Ciasto wykładamy na blaszkę i układamy owoce, w tym przypadku śliwki. Jeśli są one bardzo kwaśne, można je po wyłożeniu zasypać odrobiną cukru. 



8. Ciasto wkładamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika i pieczemy ok.40 minut (do suchego patyczka)

9. Upieczone i przestudzone ciasto można posypać cukrem pudrem. 


10. Rozkoszujemy się smakiem "Śliwkowych opowieści" przy czytaniu wciągającej książki ;)

Smacznego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanna Ożogowska Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).   Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

Recenzja "447 Plan grabieży Polski" Leszek A. Sosnowski

"447 Plan grabieży Polski" to książka z literatury faktu, autorstwa Leszka Sosnowskiego, amerykańskiego prawnika polskiego pochodzenia, stanowiąca rozprawę na temat restytucji mienia bezspadkowego ofiar "grabieży ery nazistowskiej", której coraz silniej domagają się, szczególnie od Polski, międzynarodowe organizacje żydowskie. Czy zasadnie? To jedno z wielu pytań, wokół którego autor koncentruje swoje rozważania.  Deklaracja Terezińska? Ustawa 447? - o co w tym wszystkim chodzi?  Myślę, że nie tylko osoby interesujące się kwestiami prawniczymi i politycznymi, kojarzą nazwy wyżej wymienionych aktów. Zwłaszcza tego ostatniego, który swego czasu budził, a właściwie nadal budzi, dość spore kontrowersje. Ów akty stały się niejako elementem politycznej gry na arenie międzynarodowej.   Krótko naświetlając całą sprawę, chodzi o roszczenia dotyczące mienia ofiar Holocaustu, które po wojnie, zgodnie z obowiązującym prawem, przeszło, z braku prawowitych spadkobierców, na włas

"Niepokorni.Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz (YACZYTAM)

"Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz Nastolatki to czytają! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, z gatunku, który już dawno nie gościł w mojej domowej biblioteczce, mowa o literaturze typowo dla młodzieży. Na co dzień czytam inne gatunki, ale kiedy zobaczyłam zapowiedzi ksiażek od YACZYTAM, w tym także bohaterki dzisiejszego wpisu czyli  książki "Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" stwierdziłam, że w sumie można zrobić sobie przerwę od kryminałów i innych mocniejszych książek, a dla odmiany spędzić czas przy lekkiej młodzieżówce. Czy wybór był trafiony? Zapraszam na dalszą część mojej recenzji ;) Kim jest "dziewczyna z ogrodu"? Główną bohaterką jest Kamila, dla przyjaciół Kama. Sytuacja rodzinna dziewczyny jest dość skomplikowana, jest wychowywana samotnie przez mamę, która próbuje poprzez córkę zrealizować własne niespełnione ambicje zostania modelką. Wywiera ona na Kamilę silną presję, jawnie wyrażając swoje rozczarowanie córk