Przejdź do głównej zawartości

Świąteczny klasyk czyli "Opowieść wigilijna" - Charles Dickens - #czytamy w oryginale - krótka recenzja + ciekawostki


Opowieść wigilijna [A Christmas Carol]

 Charles Dickens
(z cyklu czytamy w oryginale)


"Opowieść wigilijna" to świąteczny klasyk i chyba nie ma osoby, która nigdy chociażby nie słyszała nazwiska Scrooge. Historia najsłynniejszego skąpca na stałe zakorzeniła się we współczesnej kulturze, doczekując się coraz to nowszych adaptacji, ekranizacji. 
W repertuarze moich świątecznych lektur, znajduje się corocznie i czuje, że nigdy mi się nie znudzi. W tym roku postanowiłam nieco urozmaicić lekturę, podnieść poprzeczkę - upolowałam wydanie z cyklu "czytamy w oryginale" i muszę przyznać, że było to dość ciekawe doświadczenie.



Wigilijna noc.... Trzy duchy - przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Świąt Bożego Narodzenia... I on - Scrooge - człowiek, dla którego pieniądz stanowi największą wartość w życiu. Zatracony w pogoni za zyskiem, tracący z oczu to, co naprawdę ważne... 
Wydaje się, że Scrooge jest przypadkiem "beznadziejnym", nierokującym na zmianę. Ale czy na pewno? W końcu jest Wigilia - czas kiedy niemożliwe, staje się możliwe... Chociaż, czy komuś, kto nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia, może udzielić się ich klimat?  

Duchy zabierają Scrooge'a w egzystencjalną, a także proroczą podróż, mającą obnażyć marność jego dotychczasowej egzystencji, uświadomić jak wiele mu umyka i do czego to wszystko zmierza. Czy Scrooge w porę zrozumie, co tak naprawdę w życiu powinno być ważne? 



Jest to opowieść, która pomimo swojej krótkiej treści, niesie za sobą ponadczasowe przesłanie, skłania do refleksji, a może także stać się przyczynkiem do przewartościowania swojego dotychczasowego życia...  




Forma, w jakiej książka została napisana (jedna strona po angielsku, druga po polsku) sprawia, że nawet osoba, której znajomość angielskiego nie należy do zaawansowanych, bez problemu poradzi sobie ze zrozumieniem tekstu, a wszystko dzięki prostym, niezawiłym gramatycznie i leksykalnie zwrotom. Dlatego kiedy wciągnięcie się w wir czytania, nawet ściąga w postaci polskiego tłumaczenia nie będzie Wam potrzebna ;) 




CIEKAWOSTKI...


"Opowieść wigilijna" liczy prawie 180 lat!
Została wydana 19.12.1843r. 


Sprzedaż książki, miała pomóc autorowi 
w spłaceniu długów karcianych

Napisanie książki zajęło Dickensowi...
zaledwie 6 tygodni! 



"Opowieść wigilijna" jest jedną z najczęściej adaptowanych świątecznych opowieści. 
Do tej pory ukazało się ponad
100 adaptacji tejże historii !



Pierwszy nakład wyprzedał się błyskawicznie
                   - w zaledwie 3 dni!






Motyw Scrooeg'a znalazł też swoje odzwierciedlenie w bajkach m.in. „Opowieść wigilijna Muppetów”, „Opowieść wigilijna Flintstone’ów”, „Opowieść wigilijna Myszki Miki”.




A Wy znacie jakieś ciekawostki dotyczące tej książki?









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja "447 Plan grabieży Polski" Leszek A. Sosnowski

"447 Plan grabieży Polski" to książka z literatury faktu, autorstwa Leszka Sosnowskiego, amerykańskiego prawnika polskiego pochodzenia, stanowiąca rozprawę na temat restytucji mienia bezspadkowego ofiar "grabieży ery nazistowskiej", której coraz silniej domagają się, szczególnie od Polski, międzynarodowe organizacje żydowskie. Czy zasadnie? To jedno z wielu pytań, wokół którego autor koncentruje swoje rozważania.  Deklaracja Terezińska? Ustawa 447? - o co w tym wszystkim chodzi?  Myślę, że nie tylko osoby interesujące się kwestiami prawniczymi i politycznymi, kojarzą nazwy wyżej wymienionych aktów. Zwłaszcza tego ostatniego, który swego czasu budził, a właściwie nadal budzi, dość spore kontrowersje. Ów akty stały się niejako elementem politycznej gry na arenie międzynarodowej.   Krótko naświetlając całą sprawę, chodzi o roszczenia dotyczące mienia ofiar Holocaustu, które po wojnie, zgodnie z obowiązującym prawem, przeszło, z braku prawowitych spadkobierców, na włas

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanna Ożogowska Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).   Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

"Niepokorni.Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz (YACZYTAM)

"Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz Nastolatki to czytają! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, z gatunku, który już dawno nie gościł w mojej domowej biblioteczce, mowa o literaturze typowo dla młodzieży. Na co dzień czytam inne gatunki, ale kiedy zobaczyłam zapowiedzi ksiażek od YACZYTAM, w tym także bohaterki dzisiejszego wpisu czyli  książki "Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" stwierdziłam, że w sumie można zrobić sobie przerwę od kryminałów i innych mocniejszych książek, a dla odmiany spędzić czas przy lekkiej młodzieżówce. Czy wybór był trafiony? Zapraszam na dalszą część mojej recenzji ;) Kim jest "dziewczyna z ogrodu"? Główną bohaterką jest Kamila, dla przyjaciół Kama. Sytuacja rodzinna dziewczyny jest dość skomplikowana, jest wychowywana samotnie przez mamę, która próbuje poprzez córkę zrealizować własne niespełnione ambicje zostania modelką. Wywiera ona na Kamilę silną presję, jawnie wyrażając swoje rozczarowanie córk