Przejdź do głównej zawartości

Recenzja patronacka - "Topielica ze Świtezi" Agnieszka Kaźmierczyk


Gdy słyszę Świteź od razu na myśl przychodzi mi słynna "Świtezianka" Mickiewicza. Mając więc Mickiewiczowską wizję z tyłu głowy, podchodziłam do tej książki z przeświadczeniem, że wiem, jak może zostać poprowadzona fabuła. Jednak to, co otrzymałam przerosło moje oczekiwania i sprawiło, że jeszcze nieraz sięgnę po książki z mitologią słowiańską w tle, bo ten klimat jest po prostu CUDOWNY! 


"Topielica ze Świtezi" to niezwykle urzekająca, poruszająca powieść, przy lekturze, której można doświadczyć całej kaskady emocji. To romans z mitologią słowiańską w tle, gdzie świat rzeczywisty przeplata się z nadprzyrodzonym. I to jak się przeplata!


Główny bohater, Wojtek, po traumatycznych przeżyciach związanych ze śmiercią mamy, przeprowadza się wraz z tatą na Białoruś. Perspektywa zamieszkania w obcym, odludnym miejscu, początkowo nie wydaje się dla nastolatka atrakcyjna, jednak z czasem zmienia zdanie. Poznaje staruszkę Olgę, z którą pomimo różnicy wieku znajduje wspólny język. Olga zdaje się skrywać jakąś tajemnicę, co bardzo intryguje Wojtka. 
Niebawem chłopak poznaje innych mieszkańców tajemniczego rezerwatu w którym mieszka, szczególnie jego uwagę skrada młoda dziewczyna, która okazuje się być przyszywaną córką Olgi. Wkrótce okazuje się, że Swietlana nie jest zwyczajną dziewczyną, tylko wodją-topielicą - demonem, który z natury powinien być zły, ale taka nie jest. Dziewczyna nie czuje się dobrze w swoim wcieleniu, marzy o byciu normalną, co nie jest takie proste. Wojtek zauroczony Swietlaną postanawia pomóc jej w spełnieniu marzenia o byciu śmiertelniczką, jednak czy miłość wystarczy, by pokonać najstraszniejsze demony? Czy można oszukać przeznaczenie? Dlaczego Swietlana stała się wodją? Czy można to odwrócić? Ile Wojtek jest w stanie poświęcić dla miłości? Czy pierwsza miłość jest tą jedyną, najpotężniejszą?



"Topielica ze Świtezi" to przede wszystkim powieść o rodzinnych więzach, poszukiwaniu korzeni, o sile pierwszego, prawdziwego uczucia, a także o walce z przeciwnościami losu. 
Niezwykle wciągająca, wikłająca czytelnika w losy bohaterów, od których nie sposób się oderwać. Bije z tej książki aura oniryczności, baśniowości, tajemniczości. Z pewnością, fani książek o tematyce słowiańskich wierzeń nie będą zawiedzeni. Lekkość pióra, plastyczność opisu, ciekawe kreacje bohaterów sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością. Z niecierpliwością czekam na kolejne propozycje tej autorki :) 

Pani Agnieszka oczarowuje słowami, niczym słowiańskimi zaklęciami. Kto już zacznie czytać, przepadnie i będzie z napięciem śledził losy bohaterów aż do ostatniej strony. A losy będą... Co tu dużo mówić... Niezwykłe... Świat słowiańskich wierzeń zdecydowanie wciąga i pobudza wyobraźnię...


Nie mogę nie odnieść się jeszcze do szaty graficznej, która idealnie koresponduje z treścią. Począwszy do przepięknej okładki, przez przystępną czcionkę, po drobne graficzne akcenty na stronach rozpoczynających rozdział. 




Książka przeczytana dzięki uprzejmości


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja "447 Plan grabieży Polski" Leszek A. Sosnowski

"447 Plan grabieży Polski" to książka z literatury faktu, autorstwa Leszka Sosnowskiego, amerykańskiego prawnika polskiego pochodzenia, stanowiąca rozprawę na temat restytucji mienia bezspadkowego ofiar "grabieży ery nazistowskiej", której coraz silniej domagają się, szczególnie od Polski, międzynarodowe organizacje żydowskie. Czy zasadnie? To jedno z wielu pytań, wokół którego autor koncentruje swoje rozważania.  Deklaracja Terezińska? Ustawa 447? - o co w tym wszystkim chodzi?  Myślę, że nie tylko osoby interesujące się kwestiami prawniczymi i politycznymi, kojarzą nazwy wyżej wymienionych aktów. Zwłaszcza tego ostatniego, który swego czasu budził, a właściwie nadal budzi, dość spore kontrowersje. Ów akty stały się niejako elementem politycznej gry na arenie międzynarodowej.   Krótko naświetlając całą sprawę, chodzi o roszczenia dotyczące mienia ofiar Holocaustu, które po wojnie, zgodnie z obowiązującym prawem, przeszło, z braku prawowitych spadkobierców, na włas

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanna Ożogowska Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).   Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

"Niepokorni.Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz (YACZYTAM)

"Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz Nastolatki to czytają! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, z gatunku, który już dawno nie gościł w mojej domowej biblioteczce, mowa o literaturze typowo dla młodzieży. Na co dzień czytam inne gatunki, ale kiedy zobaczyłam zapowiedzi ksiażek od YACZYTAM, w tym także bohaterki dzisiejszego wpisu czyli  książki "Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" stwierdziłam, że w sumie można zrobić sobie przerwę od kryminałów i innych mocniejszych książek, a dla odmiany spędzić czas przy lekkiej młodzieżówce. Czy wybór był trafiony? Zapraszam na dalszą część mojej recenzji ;) Kim jest "dziewczyna z ogrodu"? Główną bohaterką jest Kamila, dla przyjaciół Kama. Sytuacja rodzinna dziewczyny jest dość skomplikowana, jest wychowywana samotnie przez mamę, która próbuje poprzez córkę zrealizować własne niespełnione ambicje zostania modelką. Wywiera ona na Kamilę silną presję, jawnie wyrażając swoje rozczarowanie córk