Przejdź do głównej zawartości

Recenzja "Mój Leonardo" Martin Kemp



Leonardo da Vinci to artysta ponadczasowy. W świecie sztuki, a także poza nią nie ma sobie równych. To geniusz, w którego przeszłości nie przestają "grzebać" kolejne pokolenia. Stąd, raz na jakiś czas pojawiają się sensacyjne doniesienia na temat artysty i jego dzieł, poddające w wątpliwość to, co dotychczas ustalono. Nic więc dziwnego, że Leonardo jest postacią, która nieustannie frapuje, szczególnie osoby związane na co dzień ze sztuką. Jedną z takich osób jest właśnie autor książki, będącej przedmiotem dzisiejszego wpisu - Martin Kemp - historyk sztuki, który przez 50 lat zajmował się dziełami Leonarda da Vinci, czym zasłużył sobie na miano jednego z najwybitniejszych znawców jego twórczości. Popełnił on książkę, która wbrew pozorom nie jest biografią Leonardo, nie jest też autobiografią samego autor, na co mógłby wskazywać tytuł. Czym więc jest ta pozycja? Sam autor nazywa ją "opisem jego osobistej relacji z Leonardo". Czyż nie brzmi to intrygująco? Książka wykraczająca poza gatunkowe schematy, o artyście, który także w swojej twórczości był ponad schematami...

 
Mimo iż, książce daleko do biografii, to jednak znajdujemy w niej krótki, aczkolwiek wyczerpujący opis życia i osiągnięć Leonarda. Jednak ów informacje mają stanowić swego rodzaju kontekst do rozważań na temat wybranych jego wybranych dzieł. A rozważania te, co warto podkreślić, nie są jedynie, zamkniętą w sztywnych ramach, analizą naukową. W tym przypadku chodzi o coś więcej... 
Można powiedzieć, że narracja tej książki jest niejako spisem refleksji Kempa z wędrówki ścieżkami Leonarda. Autor dzieli się z nami osobistymi doświadczeniami wynikającymi ze spotkania z dziełami tego twórcy, odczuciami, które pojawiły się w zetknięciu z geniuszem. 

"[...] gdy tylko znalazł się z nami w pokoju, wszystkie obawy obserwatorów zniknęły - obraz przejął kontrolę. Odczucie jego obecności jest osobliwe. On żyje. Modelka wydaje się reagować na nas, tak samo jak my reagujemy na nią. Poprzez widoczne pęknięcia, brudny werniks i plamiste retusze, jej pełne przekory spojrzenie i zachęcający uśmiech wkraczają w naszą przestrzeń z zadziwiającą żywiołowością"



"Pojawiła się subtelna magia, wznosząca się ponad lata postępujących zniszczeń 
- magia właściwa tylko naprawdę wielkim artystom"


Dowiadujemy się jak krok za krokiem autor zgłębiał wiedzę o tym wyjątkowym artyście, o jego dziełach, szczególnie też o tym, jakie były ich losy po śmierci artysty m.in. jak przebiegała ich renowacja i jakie trudności napotykano. Autor poruszył też tematykę kopii słynnych obrazów, wskazując na cechy demaskujące falsyfikaty. 

Między osobistymi refleksjami, Kemp niejednokrotnie zaskakiwał czytelników ciekawostkami z życia artysty m.in. tego, że oprócz sztuki, w kręgu jego zainteresowań znajdowały się jeszcze: anatomia, optyka, matematyka, geometria, kamienie szlachetne i wiele, wiele innych. Tym samym, ukazując nam Leonarda, nie tylko jako artystę, kojarzonego głównie z "Mona Lisą" czy "Ostatnią wieczerzą", ale jako wszechstronnie uzdolnionego człowieka, niejednokrotnie wyprzedzającego swoimi pomysłami czasy, w których żył i tworzył.





Kolejne rozdziały skupiają się na poszczególnych obrazach m.in. "Ostatniej wieczerzy", "Madonnie z kądzielą" czy też słynnej "Mona Lisie" ukazując jej drogę od portretu do uniwersalnego obrazu.


"Leonardo jest postacią tego rodzaju, który należy studiować angażując w to całe serce, 
albo nie studiować jej wcale"


W książce znajdziemy również interesujące przemyślenia autora, na temat sposobu percepcji dzieła, wskazujący na jego kulturowy charakter.


"Postrzegamy obraz poprzez zamglone opary, na które znajdują się wizerunki obecne w kulturze popularnej, takie jak reklamy, parodie, komiksy, pamiątkowe kubki, magnesy na lodówkę, T-shirty, majtki od bikini, pornograficzne wizerunki oraz miliony reprodukcji […]" 


Autor zwraca uwagę na to, jak różna może być interpretacja obrazu w zależności od widza, jego punktu widzenia. I tak podaje, że socjolog - będzie doszukiwał się społecznego przesłania dzieła, konserwator z kolei - skupi się na stanie zachowania obrazu. Jeszcze inaczej spojrzy na dzieło handlarz sztuki, który to uwagę skupi na tym, co najistotniejsze z punktu widzenia sprzedaży. To bardzo ciekawe spostrzeżenie, które uświadomiło mi, jak różnorodny może być odbiór i interpretacja dzieła.


"Faktyczna, fizyczna obecność dzieła sztuki zawsze różni się od jego fotograficznego wizerunku"


W ostatniej części, autor przywołuje swoje wspomnienia związane z tworzeniem wystawy poświęconej Leonardowi. Ponadto Kemp porusza także zagadnienia kodów ukrytych w obrazach, nawiązując do fenomenu popularności "Kodu Leonarda da Vinci" - Dana Browna. Przedstawiaja swoją refleksję na temat nieprawdopodobnych teorii, które narosły wokół dzieł tego artysty. Jak Kemp zapatruje się na spekulacje dotyczące tajnych kodów umieszczonych w obrazach? Czy faktycznie dzieła ukrywają jakieś drugie dno?




Z książki dowiemy się m.in.:

Jakie było pierwsze zlecenie Leonarda da Vinci?
Kto był zleceniodawcą "Ostatniej wieczerzy"?
Kim była Mona Lisa? - czyli nieustanny spór wśród wyznawców teorii spiskowych
Kto był adresatem testamentu Leonarda?
Które dzieło było dla Leonardo swego rodzaju manifestem malarskim?
W identyfikacji, którego skradzionego obrazu, pomagał autor Martin Kemp?
W jakim celu robi się zdjęcie rentgenowskie obrazom? 
W czym tkwi sekret geniuszu Leonardo?

I wiele, wiele innych...



"Mój Leonardo" nie jest książką przytłaczającą swoją naukowością, czy opisami niezrozumiałymi dla osób niezwiązanych na co dzień ze sztuką. Kemp klarowanie przekazuje wiedzę, sprawiając, że z każdą stroną zaciekawienie czytelnika wzrasta. Wielką zaletą tej pozycji, jest sposób, w jaki autor pisze o dziełach - literacki język pełen metafor sprawia, że lektura jest niebywałą przyjemnością. Czuć, ze mamy do czynienia z pasjonatem sztuki, zwłaszcza renesansowej.
Nie sposób też pominąć bogactwa wyraźnych ilustracji (w liczbie aż 105!), które stanowią idealne uzupełnienie poruszanych treści. Naprawdę warta przeczytania pozycja. 




Za możliwość zapoznania się z tą pozycją dziękuję Wydawnictwu Arkady






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja "447 Plan grabieży Polski" Leszek A. Sosnowski

"447 Plan grabieży Polski" to książka z literatury faktu, autorstwa Leszka Sosnowskiego, amerykańskiego prawnika polskiego pochodzenia, stanowiąca rozprawę na temat restytucji mienia bezspadkowego ofiar "grabieży ery nazistowskiej", której coraz silniej domagają się, szczególnie od Polski, międzynarodowe organizacje żydowskie. Czy zasadnie? To jedno z wielu pytań, wokół którego autor koncentruje swoje rozważania.  Deklaracja Terezińska? Ustawa 447? - o co w tym wszystkim chodzi?  Myślę, że nie tylko osoby interesujące się kwestiami prawniczymi i politycznymi, kojarzą nazwy wyżej wymienionych aktów. Zwłaszcza tego ostatniego, który swego czasu budził, a właściwie nadal budzi, dość spore kontrowersje. Ów akty stały się niejako elementem politycznej gry na arenie międzynarodowej.   Krótko naświetlając całą sprawę, chodzi o roszczenia dotyczące mienia ofiar Holocaustu, które po wojnie, zgodnie z obowiązującym prawem, przeszło, z braku prawowitych spadkobierców, na włas

Wakacyjna zamiana w "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska - Wydawnictwo Akapit Press

"Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanna Ożogowska Dziś przybywam do Was z recenzją książki autorstwa Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek". I choć książka ta przeżywała lata swojej świetności już bardzo dawno, bo po raz pierwszy ukazała się w roku 1961, to nie brakuje osób, których do teraz bawią przedstawione w niej przygody. A zachywyt dotyczący tej książki ogarnia coraz to młodsze pokolenia. Co ciekawe książka stała się tak popularna, że niedługo po jej wydaniu powstał serial (1978r.), a później film (1980r.).   Dlaczego teraz o tym piszę? W te wakacje "Dziewczyna i chłopak" ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. I mimo, że film już wiele razy oglądałam i książkę też miałam okazję przeczytać, to nie mogłam się powstrzymać przed  przeczytaniem jej jeszcze raz. Była to bardzo sentymentalna podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, bo właśnie wtedy z tą książką zetknęłam się po raz pierwszy.

"Niepokorni.Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz (YACZYTAM)

"Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" Anka Sangusz Nastolatki to czytają! Dzisiaj przychodzę do Was z książką, z gatunku, który już dawno nie gościł w mojej domowej biblioteczce, mowa o literaturze typowo dla młodzieży. Na co dzień czytam inne gatunki, ale kiedy zobaczyłam zapowiedzi ksiażek od YACZYTAM, w tym także bohaterki dzisiejszego wpisu czyli  książki "Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu" stwierdziłam, że w sumie można zrobić sobie przerwę od kryminałów i innych mocniejszych książek, a dla odmiany spędzić czas przy lekkiej młodzieżówce. Czy wybór był trafiony? Zapraszam na dalszą część mojej recenzji ;) Kim jest "dziewczyna z ogrodu"? Główną bohaterką jest Kamila, dla przyjaciół Kama. Sytuacja rodzinna dziewczyny jest dość skomplikowana, jest wychowywana samotnie przez mamę, która próbuje poprzez córkę zrealizować własne niespełnione ambicje zostania modelką. Wywiera ona na Kamilę silną presję, jawnie wyrażając swoje rozczarowanie córk